Tarkhis (2)

ترخیص کالا

 حمل کالای خود را با ما تجربه کنید حمل و نقل آریا ترابر آسیا

ابتدایی ترین سوال این است که ترخیص کالا چیست، چگونه و توسط چه کسی انجام می شود. ترخیص‌کالا در یک جمله یعنی آماده سازی و ارائه مدارک لازم به گمرک چه از طریق سیستمی و چه بصورت دستی در گمرک، در جهت تسهیل واردات کالا به کشور به نمایندگی از جانب صاحب کالا و انجام تمامی امور گمرکی شامل پرداخت هزینه ها و تحویل گرفتن محموله کالا از گمرک. یا می توان گفت، پروسه ای که طی آن کالا برای ورود به کشوری و یا خروج از آن، از گمرک عبور می کند.

در واقع اصطلاح ترخیص‌کالا را زمانی به کار می برند که کالایی را به گمرک اظهار شده است را برای وارد کننده یا صادر کننده کالا آزاد نمایند.

فرآیند ترخیص کالا یک فرآیند چند مرحله ای می باشد که توسط شرکت ترخیص‌کالا یا ترخیص کار گمرک که به نمایندگی از صاحب کالا می باشند، انجام می شود. به طور معمول شما برای آزاد کردن یک محصول ترخیصی باید یکسری از فرآیند ها از قبیل پرداخت مالیات ،سود بازرگانی ،حقوق گمرکی .اخذ مدارک لازم جهت واردات آن کالا و… در نظر بگیرید .

ترخیص کالا توسط افرادی غیر از صاحبان کالا انجام می شود که به آنها ” ترخیص کار ” یا “حق العمل کار ” گفته می شود . زیرا ترخیص کالا نیاز به تجربه قبلی و آشنایی با مراحل ترخیص کالا در گمرک و تشریفات امور گمرکی دارد .محموله کالاهای شما در هر بندر و گمرکی، در هر کشوری در دنیا جهت ورود به آن کشور باید روند ترخیص کالا را طی کند. آنچه که در این میان متفاوت است قوانین و مقررات گمرکی هر کشور است که می تواند تا حدی متفاوت باشد. حتی ممکن است قوانین گمرکی در دو بندر در یک کشور با یکدیگر متفاوت باشد. بنابراین داشتن تخصص، تجربه و اطلاعات در امر ترخیص کالا برای صادرات و واردات کالا بسیار مهم است.

اگر کارگزار گمرکی یا همان ترخیص کار خود را با دقت انتخاب نکنید ممکن است دچار دردسرهای فراوانی در طی مسیر ترخیص کالا خود شوید.کانتینرهایی که کالاهای شما با آن ها حمل شده اند در طول مدت ترخیص به عنوان انباری کالاهای شما مورد استفاده قرار می گیرند. هر چقدر که پروسه ترخیص کالای شما طولانی تر شود هزینه ای که بابت انبارداری می پردازید بیشتر شده و در نتیجه هزینه های گمرکی و بالطبع آن هزینه های تمام شده کالا برای شما بیشتر می شود که این مسئله علاوه بر ضرر و زیان مالی، امکان رقابت با رقبا در بازارهای رقابتی امروزه را از شما سلب می کند.

اگر مشکلی در کار کارگزار وجود داشته باشد می تواند پروسه ترخیص‌کالا را چنان طولانی و پرهزینه کند که هزینه ترخیص شما چندین برابر شود.

علاوه بر هزینه های تحمیل شده به تجارت شما، تاخیر در ترخیص کالاها به دلیل ناکارآمدی کارگزار می تواند روند تامین کالا توسط شما را مختل کرده و به نارضایتی و از دست رفتن مشتری هایتان منجر شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آریاترابرآسیا است.